Неходжкинови лимфоми

Рискови фактори и превенция

Рисков фактор е всичко, което увеличава шанса на човек да развие рак. Въпреки че рисковите фактори често влияят върху развитието на рак, повечето от тях не причиняват директно болестта. Някои хора с няколко рискови фактора никога не развиват рак, докато други без известни рискови фактори го правят. Познаването на рисковите Ви фактори и разговорите за тях с Вашия лекар може да Ви помогне да направите по-информиран избор на начин на живот и здравеопазване.

Точната причина за НХЛ не е известна и повечето хора с диагноза НХЛ няма да научат какво я е причинило. Въпреки това, следните фактори могат да повишат риска на човек от развитие на НХЛ:

  • Възраст. Рискът от НХЛ се увеличава с възрастта. Най-често срещаните подтипове се срещат най-често при хора на 60-те и 70-те години.
  • Пол. Мъжете са много по-склонни да развият НХЛ, отколкото жените.
  • Бактериални инфекции. Някои видове НХЛ са свързани със специфични инфекции. Например, смята се, че лимфомът на стомашната лимфна тъкан, свързан с лигавицата (MALT), е причинен от инфекция с бактерия, наречена Helicobacter pylori. Ако този лимфом бъде диагностициран много рано, понякога той ще изчезне, ако инфекцията се излекува с антибиотици. Инфекциите могат да причинят и други видове MALT лимфом, включително тези, засягащи белите дробове, слъзните жлези и кожата.
  • Вируси. Вирусите причиняват някои видове НХЛ. Вирусът на Eпщайн-Бар (EBV) е вирусът, който причинява мононуклеоза, известен също като "моно", и е свързан с някои видове НХЛ. Те включват лимфом на Бъркит, лимфоми, възникващи след трансплантация на органи, и рядко други лимфоми при хора, които иначе са здрави. Въпреки това, почти всеки има EBV, така че вирусът вероятно не е единственият фактор, който определя риска от рак. НХЛ, който възниква от EBV, вероятно е резултат от неспособността на тялото да регулира вируса. Следователно, хората, които са имали мононуклеоза, не е задължително да имат повишен риск от развитие на НХЛ в бъдеще. В допълнение, инфекцията с хепатит С се свързва с повишен риск от лимфоми на маргиналната зона на далака. Учените също така са открили, че други вируси са важни за причиняването на други, редки видове лимфом.
  • Нарушения на имунната система. Нарушенията на имунната система, като ХИВ/СПИН, увеличават риска от НХЛ, особено агресивните В-клетъчни лимфоми.
  • Автоимунни нарушения. Хората с автоимунни заболявания, като ревматоиден артрит и синдром на Sjögren, имат повишен риск от развитие на някои видове НХЛ. Някои лекарства, използвани за лечение на автоимунни заболявания, могат да увеличат риска от НХЛ.
  • Трансплантация на органи. Реципиентите на трансплантирани органи имат по-висок риск от НХЛ. Това се дължи на лекарствата, които пациентите трябва да приемат, за да намалят функцията на имунната система, за да предпазят трансплантирания орган от отхвърляне.
  • Предишно лечение на рак. Предишно лечение с определени лекарства за други видове рак може да увеличи риска от НХЛ.
  • Химическа експозиция. Излагането на определени химикали може да увеличи риска от НХЛ. Това може да включва пестициди, хербициди (като Agent Orange) и нефтохимикали.
  • Генетични фактори. Понастоящем няма широко приети генетични тестове за идентифициране на наследствени рискови фактори за НХЛ или които надеждно предсказват риска от развитие на НХЛ. Тези възможни рискове се проучват в текущи клинични изпитвания.
  • Ваксини. Връзката между ваксинациите и лимфома остава неясна и противоречива. Редица проучвания откриват връзка между ваксинацията с Bacillus Calmette-Guerin (BCG) и повишен риск от НХЛ. BCG е ваксина за туберкулоза, която се използва за лечение на някои случаи на рак на пикочния мехур. Изследванията обаче свързват и други ваксини, които понижават риска от НХЛ, като тези за едра шарка, холера, жълта треска, грип, морбили, тетанус и полиомиелит.
  • Гръдни импланти. Наличието на определен тип гръдни импланти може да увеличи риска от лимфоми.
  • Излагане на йонизиращо лъчение. Това може да включва излагане на радиация от атомни бомби, аварии на ядрени реактори и медицинска лъчева терапия.
  • Диета/тегло. Има някои неубедителни доказателства, че наднорменото тегло или диетата, пълна с мазни храни или червено месо, може леко да увеличи риска от лимфом.

Преведено и редактирано от д-р Жанет Райчева

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.