Неходжкинови лимфоми

Поставяне на диагноза

Лекарите използват много тестове, за да открият или диагностицират рак. Те също така правят изследвания, за да научат кои части на тялото са засегнати от лимфома. Тъй като лимфната система е в цялото тяло, всеки лимфен орган може да участва в НХЛ. Образните изследвания могат да покажат снимки на вътрешността на тялото и да помогнат на лекарите да открият кои части от тялото могат да бъдат засегнати от рака. Лекарите могат също да направят тестове, за да научат кои лечения биха могли да работят най-добре.

За повечето видове рак биопсията е единственият сигурен начин лекарят да разбере дали дадена област от тялото има рак. При биопсия лекарят взема малка проба от тъкан за изследване в лаборатория. Ако биопсията не е възможна, лекарят може да предложи други тестове, които ще помогнат за поставяне на диагнозата.

Как се диагностицира НХЛ

Има много тестове, използвани за диагностициране на NHL. Не всички описани тук тестове ще бъдат използвани за всеки човек. Вашият лекар може да вземе предвид тези фактори при избора на диагностичен тест:

  • Видът на предполагаемия лимфом
  • Вашите признаци и симптоми
  • Вашата възраст и общо здраве
  • Резултатите от предишни медицински тестове

За да определи дали дадено лице има НХЛ, лекарят първо ще трябва да снеме анамнезата. Те също така ще направят физикален преглед, като обръщат специално внимание на лимфните възли, черния дроб и далака. Лекарят също ще търси признаци на инфекция, която може да доведе до подуване на лимфните възли и може да предпише антибиотик. Ако подуването на лимфните възли все още не намалее след лечение с антибиотици, подуването може да е причинено от нещо различно от инфекция. Ако лекарят подозира лимфом, той ще препоръча биопсия, както и лабораторни и образни изследвания.

В допълнение към физикалния преглед, следните тестове могат да се използват за диагностициране и управление на NHL:

  • Биопсия. Биопсията е отстраняване на малко количество тъкан за изследване под микроскоп. Други тестове могат да предполагат наличието на рак, но само биопсия може да постави окончателна диагноза и да разбере подтипа. Тази тъкан може да бъде отстранена с помощта на игла за биопсия или оперативно. За диагностициране на лимфом обикновено се взема тъкан от лимфните възли на шията, под мишницата или в слабините. Биопсия може също да бъде взета от гръдния кош или корема с помощта на тънка игла по време на компютърно томографско сканиране (CT сканиране, виж по-долу) или ултразвук (виж по-долу) или от стомаха или червата по време на ендоскопия. Ендоскопията е тест, който позволява на лекаря да види вътрешността на тялото с тънка, осветена, гъвкава тръба. Може да се наложи и биопсия на кожата в зависимост от това кой подтип лимфом се подозира. Наличието на достатъчно тъкан в биопсичната проба е много важно за поставяне на диагнозата. Биопсиите могат да се правят с игла, като ядро ​​биопсия или аспирация с фина игла, или чрез хирургична биопсия. След това патолог или хематопатолог с опит в диагностицирането на лимфом анализира пробите. Патологът е лекар, който е специализиран в интерпретирането на лабораторни тестове и оценката на клетки, тъкани и органи за диагностициране на заболяване. Хематопатологът е патолог, който има допълнително обучение в диагностиката на рак на кръвта. Тъй като има толкова много подтипове лимфом и тъй като някои от тези подтипове са необичайни или редки, получаването на второ мнение, което включва официален преглед на хематопатологията на предишни тъканни биопсии, може да бъде полезно.
  • Компютърна томография (CT/КТ или CAT/КАТ). CT сканирането прави снимки на вътрешността на тялото с помощта на рентгенови лъчи, направени от различни ъгли. Компютър комбинира тези снимки в подробно, 3-измерно изображение, което показва всякакви аномалии или тумори. CT сканирането може да се използва за измерване на размера на тумора. Понякога преди сканирането се дава специално вещество, наречено контрастно вещество, за да се осигури по-добра детайлност на изображението. Контрастното вещество може да се инжектира във вената на пациента, да се даде като хапче или течност за поглъщане, или и двете. Лекар, който е специализиран в извършването на образни тестове за диагностициране на заболяване, наречен рентгенолог, интерпретира КТ. CT сканирането на гръдния кош, корема и таза може да помогне за откриване на рак, който се е разпространил в белите дробове, лимфните възли, далака и черния дроб.
  • Магнитно резонансно изображение (ЯМР). ЯМР използва магнитни полета, а не рентгенови лъчи, за да създаде подробни изображения на тялото. ЯМР може да се използва за измерване на размера на тумора. Преди сканирането се дава специално контрастно вещество, за да се създаде по-ясна картина. Тази боя може да се инжектира във вената на пациента. Радиолог интерпретира сканирането.
  • Позитронно-емисионна томография (PET) или PET-CT сканиране. PET сканирането обикновено се комбинира с CT сканиране (вижте по-горе), наречено PET-CT сканиране. Въпреки това, може да чуете, че вашият лекар нарича тази процедура само като PET сканиране. PET сканирането е начин за създаване на снимки на органи и тъкани в тялото. Малко количество радиоактивно захарно вещество се инжектира в тялото на пациента. Това захарно вещество се поема от клетките, които използват най-много енергия. Тъй като ракът е склонен да използва енергията активно, той абсорбира повече от радиоактивното вещество. Въпреки това, количеството радиация във веществото е твърде ниско, за да бъде вредно. След това скенер открива това вещество, за да произведе изображения на вътрешността на тялото. Лекар по нуклеарна медицина интерпретира сканирането. Лекарят може да използва тази техника, за да разгледа както структурата на тумора, така и колко енергия използват туморът и здравите тъкани. Ако след 1 или повече образни тестове лекарят реши, че лимфомът може да засяга костния мозък, той може да препоръча биопсия на костен мозък.
  • Аспирация и биопсия на костен мозък. Тези 2 процедури са сходни и обикновено се правят по едно и също време за изследване на костния мозък. Костният мозък има както твърда, така и течна част. Аспирация на костен мозък отстранява проба от течността с игла. Биопсия на костен мозък е отстраняването на малка сърцевина от твърда тъкан с помощта на игла. След това патолог или хематопатолог анализира пробата(ите). Често срещано място за аспирация и биопсия на костен мозък е тазовата кост, която се намира в долната част на гърба до бедрото. Лекарите обикновено дават вид лекарства, наречени локална анестезия, предварително, за да обезболяват зоната. Анестезията е лекарство, което блокира осъзнаването на болката. Могат да се използват и по-силни видове анестезия, за да се намали болката.

Лимфомът често включва костния мозък, така че разглеждането на проба от костния мозък може да бъде важно за диагностициране на лимфом и определяне на стадия. Лекарят може също да използва пробата, отстранена по време на аспирацията, за да открие всякакви генетични промени. При някои видове лимфом тези процедури може да не са необходими, ако е направено ПЕТ сканиране.

  • Тестване на биомаркери. Вашият лекар може да препоръча провеждане на лабораторни изследвания върху проба от тумор и/или костен мозък, за да се идентифицират специфични гени, протеини и други фактори, уникални за заболяването. Това може също да се нарече молекулярно тестване. Резултатите от тези тестове могат да ви помогнат да определите вашите възможности за лечение. Има няколко вида молекулярно и генетично изследване:
  1. Цитогенетиката открива специфични за рака промени в броя и/или структурата на хромозомите.
  2. Флуоресцентната in situ хибридизация (FISH) използва флуоресцентни сонди под специален микроскоп, за да открие специфични за рака хромозомни промени, които може да не се видят от цитогенетиката.
  3. FLOW-цитометрията разглежда протеини, които са на повърхността на или вътре в раковата клетка.
  4. Имунохистохимията е специален процес на оцветяване за разглеждане на протеини на повърхността на или вътре в раковата клетка.
  5. Тестовете, базирани на полимеразна верижна реакция (PCR), откриват специфични за рака промени в ДНК.
  6. Молекулното профилиране/генното секвениране открива специфични за рака промени в ДНК последователността на гените в раковите клетки. Последните постижения в технологията за секвениране, често наричана секвениране от следващо поколение или next-generation sequencing (NGS), позволяват тестване на много гени от една проба.

След извършване на диагностичните тестове, Вашият лекар ще прегледа резултатите с Вас. Ако диагнозата е НХЛ, тези резултати също помагат на лекаря да опише подтипа и стадия на НХЛ.

Преведено и редактирано от д-р Жанет Райчева

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.