Неходжкинови лимфоми

Справяне с лечението

Всяко лечение на рак може да причини странични ефекти или промени в тялото ви и начина, по който се чувствате. Поради много причини хората не изпитват същите странични ефекти, дори когато им се дава същото лечение за същия вид рак. Това може да затрудни прогнозирането как ще се чувствате по време на лечението.

Докато се подготвяте да започнете лечение на рак, нормално е да се страхувате от странични ефекти, свързани с лечението. Може да ви помогне да знаете, че вашият здравен екип ще работи за предотвратяване и облекчаване на страничните ефекти. Тази част от лечението на рак се нарича „палиативни грижи“ или „поддържащи грижи“. Това е важна част от вашия план за лечение, независимо от вашата възраст или стадия на заболяването.

Справяне с физически странични ефекти

Честите физически странични ефекти от всяка опция за лечение на НХЛ са изброени в раздела Видове лечение. Научете повече за страничните ефекти на рака и неговото лечение, заедно с начините за предотвратяването или контрола им. Промените във вашето физическо здраве зависят от няколко фактора, включително вида и стадия на НХЛ, продължителността и дозата на лечението и общото ви здраве.

Говорете редовно с вашия здравен екип за това как се чувствате. Важно е да ги уведомите за всякакви нови странични ефекти или промени в съществуващите странични ефекти. Ако знаят как се чувствате, те могат да намерят начини да облекчат или управляват страничните ви ефекти, за да ви помогнат да се чувствате по-комфортно и потенциално да предпазят всички странични ефекти от влошаване. Може да ви е полезно да следите страничните си ефекти, така че да е по-лесно да обясните всички промени с вашия здравен екип. Научете повече за това защо проследяването на страничните ефекти е полезно.

Понякога страничните ефекти могат да продължат след края на лечението. Лекарите наричат ​​тези дългосрочни странични ефекти. Те наричат ​​странични ефекти, които се появяват месеци или години след лечението, късни ефекти. Лечението на дългосрочни странични ефекти и късни ефекти е важна част от грижите за оцелелите. Научете повече, като прочетете раздела Последващи грижи в това ръководство или говорите с Вашия лекар.

Справяне с емоционалните и социалните ефекти

Можете да имате емоционални и социални ефекти след диагноза рак. Това може да включва справяне с различни емоции, като тъга, тревожност или гняв, или управление на нивото на стрес. Понякога на хората им е трудно да изразят чувствата си пред любимите си хора. Някои са открили, че разговорът със социален работник по онкология, съветник или член на духовенството може да им помогне да разработят по-ефективни начини за справяне и разговори за рака.

Можете също да намерите стратегии за справяне с емоционални и социални ефекти в отделен раздел на този уебсайт. Този раздел включва много ресурси за намиране на подкрепа и информация, която да отговори на вашите нужди.

Справяне с разходите за лечение на рак

Лечението на рак може да бъде скъпо. Това може да бъде източник на стрес и тревожност за хората с рак и техните семейства. В допълнение към разходите за лечение, много хора откриват, че имат допълнителни, непланирани разходи, свързани с грижите им. За някои хора високата цена на медицинските грижи ги спира да следват или завършват своя план за лечение на рак. Това може да изложи здравето им на риск и да доведе до по-високи разходи в бъдеще. Пациентите и техните семейства се насърчават да говорят за финансови проблеми с член на своя екип за здравеопазване. Научете повече за управлението на финансови съображения в отделна част на този уебсайт.

Справяне с бариерите пред грижите

Различните групи хора изпитват различни нива на нови случаи на рак и получават различни резултати от рака си. Тези разлики се наричат ​​„онкологични различия“. Различията са причинени отчасти от реални бариери пред качественото медицинско обслужване и по-често засягат негативно расовите и етническите малцинства, бедните хора, сексуалните и полови малцинства (LGBTQ+), юношите и младите възрастни, възрастните хора и хората, които живеят в селските райони или други необслужвани общности. Ако изпитвате затруднения при получаването на необходимите грижи, говорете с член на вашия екип за здравеопазване или проучете други ресурси, които помагат в подкрепа на хора с недостатъчно медицинско обслужване.

Грижа за любим човек с рак

Членовете на семейството и приятелите често играят важна роля в грижата за лице с НХЛ. Полагащите грижи могат да осигурят физическа, практическа и емоционална подкрепа на пациента, дори ако живее далеч. Да бъдеш болногледач също може да бъде стресиращо и емоционално предизвикателно. Полагащите грижи могат да имат редица отговорности ежедневно или според нуждите, включително: предоставяне на подкрепа и насърчение, разговор със здравния екип, даване на лекарства, помощ при управлението на симптомите и страничните ефекти, координиране на медицински срещи, осигуряване на превоз до и от срещи, помощ при хранене, помощ при домакински задължения, решаване на проблеми със застраховката и фактурирането.

Планът за грижи може да помогне на полагащите грижи да останат организирани и да помогне за идентифициране на възможности за делегиране на задачи на други. Може да е полезно да попитате здравния екип колко грижи ще са необходими у дома и с ежедневните задачи по време и след лечението.

Говорете с вашия здравен екип за страничните ефекти. Преди да започнете лечението, говорете с Вашия лекар за възможните нежелани реакции. Попитайте:

  • Кои странични ефекти са най-вероятни?
  • Кога е вероятно да се случат?
  • Какво можем да направим, за да ги предотвратим или облекчим?

Не забравяйте да кажете на вашия здравен екип за всички странични ефекти, които се случват по време на лечението и след него. Кажете им, дори ако не смятате, че страничните ефекти са сериозни. Тази дискусия трябва да включва физически, емоционални, социални и финансови последици от рака.

Преведено и редактирано от Жанет Райчева

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.