Мултиплен миелом

Въведение

Мултипленият миелом е вид хемато-онкологично заболяване (рак на кръвта), поразяващ определени клетки в костния мозък, наречени плазматични. Костният мозък е гъбестата тъкан във вътрешността на костите, която в нормални условия произвежда различните съставни части на кръвта. Плазматичните клетки играят ключова роля за имунната система. По-конкретно, те произвеждат антителата, които помагат на тялото да се бори с различните инфекции. Миеломът е това болестно състояние, когато плазматичните клетки се променят и се делят неконтролируемо. Това може да доведе до множествени костни лезии, което от своя страна увеличава риска от фрактури (счупвания). Оттам идва и името „мултиплен“.

Анормалните плазматични клетки най-често нарушават цялостната функция на костния мозък, в това число производството на червени кръвни клетки (еритроцити), бели кръвни клетки (левкоцити) и кръвните плочици (тромбоцити). Също така, нарушават и производството на нормалните плазматични клетки, което води до понижен имунитет. В резултат на което може да се наблюдава:

  • Анемия, поради недостатъчно еритроцити
  • Повишено и/или продължително кървене при наранявания, поради липса на достатъчно тромбоцити
  • Трудности на организма за справяне с инфекции, поради липса на левкоцити и съответно невъзможност за подходящ отговор от страна на тялото при наличие на инфекциозен агент

Важно е да се спомене, че както плазматичните клетки, така и миеломните могат да произвеждат антитела. Но миеломните клетки не могат да произвеждат здрави клетки, функциониращи антитела. Вместо това, те произвеждат т. нар. „моноклонален протеин“, „моноклонален имуноглобулин“, или „М-протеин“. М-протеин може да се намери, както в кръвта, така и в урината, с което потенциално се увреждат бъбреците, други органи и имунната система. Здрав човек, у когото са установени малки количества от този М-протеин, се приема, че е развил моноклонална гамопатия с неясна генеза (МГНГ).

Миеломът причинява структурни увреждания у костите, които водят до увреждане на здравината им и респ. до болезнени счупвания в хода на времето. Миеломът обикновено се нарича мултиплен, защото повечето хора (над 90%) имат повече от една костна лезия.

Единичен плазмоцитом е туморна маса от миеломни клетки, които включват само една част от костта или по-рядко – други органи като горния респираторен тракт, вкл.  носът и гърлото или храносмилателната система.

Екстрамедуларният плазмоцитом представлява миелом, който е започнал извън костния мозък в места като лимфни възли, синуси, гърло, черен дроб, храносмилателен тракт или под кожата.

 

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.