Мултиплен миелом

Симптоми

На тази страница ще намерите повече информация относно промените в тялото, както и други проблеми, които могат да бъдат сигнал за развитието на заболяване и да ви насочат да потърсите лекарска помощ. Използвайте менюто, за да се запознаете с другите секции.

Хора с мултиплен миелом могат да преживяват редица различни симптоми и сигнали. Понякога обаче, нямат абсолютно никакви симптоми и не усещат промени в тялото си. В този случай, заболяването им може да бъде първооткрито при изследвания на кръвта и урината по друг повод, като например рутинните годишни изследвания.

  • Анемия – в следствие на понижено количество на червените кръвни клетки. Това се случва, когато миеломните плазматични клетки супресират производството или „обгръщат“ здравите червени кръвни клетки и по този начин те не могат да изпълняват функцията си.

  • Умората обикновено е причинена от анемия или други фактори, асоциирани с миелом, както и анормална продукция на цитокини.

  • Болка в костите е също често срещан симптом. Миеломните клетки се развиват в костния мозък и кортекса на костите, което води до локални увреди в самата кост или генерализирано изтъняване на костната тъкан, което се нарича остеопороза. Това прави костта по-податлива на счупвания. Задната част на ребрата е едно от най-честите болезнени места при пациенти с мултиплен миелом, но всяка кост може да бъде засегната. Болките са по-силни при движение, както и през нощта. Ако ракът се намира в областта на гръбначния стълб, прешлените (отделните кости, които изграждат гръбначния стълб) могат да колабират, което се описва като компресионна фрактура. В напреднал стадий на мултиплен миелом, пациентът може да изгуби няколко сантиметра от височината си в следствие на притиснатите прешлени, което се получава с развитието на болестта.

  • Болка и слабост се чувстват особено когато деформираните прешлени биват притиснати към гръбначния мозък или отделен нервен сноп, излизащ от гръбначния стълб.

  • Повишено количество на М-протеин може да доведе до бъбречно увреждане или дори бъбречна недостатъчност. В ранен стадий бъбречната недостатъчност не се проявява симптомно и може да бъде установена единствено чрез изследване на кръвта или урината. Когато увреждането на бъбреците авансира, тогава започва проявата на симптоми като сърбеж, обща слабост, лесна умора, задух, мускулни крампи, гадене, безапетитие, проблеми със съня, промени в уринирането, анемия, отоци на краката (предимно в областта на глезените и подбедриците).

  • Хиперкалциемия означава повишено количество на калций в кръвта, което се случва в следствие на разрушаването на костната тъкан. Хиперкалциемията може да причини сънливост, запек и бъбречна увреда.

  • Загуба на тегло, гадене, жажда, мускулна слабост и ментално объркване са свързани с бъбречна увреда, хиперкалциемия или други субстанции в кръвта с нарушен баланс.

  • Температура и чести инфекции, особено в дихателната система могат да бъдат резултат от отслабените сили на имунната система, каквото се среща често при пациентите с мултиплен миелом. Заболяването затруднява борбата с инфекциите.

  • Проблеми, свързани с кръвосъсирването като кървящи венци, кръвонасядания, кръвотечения от носа, което е признак за нарушение в кръвния вискозитет (кръвната „плътност“) и нисък брой на тромбоцитите, са други признаци на мултипления миелом.

Ако имате притеснения или съмнения, свързани с промени, които се случват с вашето тяло, потърсете консултация. Вашият лекар ще ви попита от кога са започнали тези симптоми, както и колко често ги получавате. Това ще помогне за поставянето на правилната диагноза.

Ако ви бъде поставена диагноза „мултиплен миелом“, справянето със симптомите остава основна роля при лечението и общите грижи. Терминът за тези грижи е „палиативни“. Обикновено тези грижи започват с поставянето на диагнозата и следват целия курс на лечение. 

 

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.