Мозъчни тумори

Как да преминем през лечението? Странични ефекти и късни странични ефекти

Всеки един от видовете лечение на мозъчните тумори може да причини странични ефекти и да повлияе на начина, по който се чувствате. Поради различни причини пациентите не изпитват едни и същи странични ефекти дори, когато получават едно и също лечение за идентичен вид рак. Това може да затрудни прогнозирането на начина, по който ще се чувствате по време на лечението.

При положение, че се подготвяте да започнете противотуморно лечение, е нормално да се страхувате от произтичащите от него странични ефекти. Ще е от помощ да знаете, че вашият медицински екип ще работи с цел превенция и облекчаване на страничните ефекти. Лекарите наричат тази част от лечението "палиативни грижи". Това е важна част от вашия план за лечение независимо от възрастта или стадия на заболяването. 

Справяне с физическите странични ефекти

Промените във физическото състояние зависят от няколко фактора, като стадий на болестта, продължителност и доза на лечението, както и от общото здравословно състояние на пациента.

Понякога физическите нежелани реакции могат да продължат месеци или години след края на лечението и се наричат късни или дългосрочни странични ефекти. Третирането на тези ефекти е важна част от грижите за онкоболния.

Преодоляване на емоционалните и социалните ефекти

Може да се появят емоционални и социални нежелани ефекти след поставяне на диагноза мозъчен тумор. Това може да включва справяне с трудни емоции, като тревожност или гняв, или управление на нивото на стрес. Понякога пациентите имат проблеми с изразяване на чувствата си към близките, а понякога близките не знаят какво да кажат в замяна.

Пациентите и техните семейства се насърчават да споделят чувствата си със специалист. Можете също така да намерите стратегии за справяне с емоционални и социални странични ефекти в раздела Справяне със страничните ефекти от лечението. Този раздел включва различни ресурси за намиране на поддръжка и информация, които да отговарят на Вашите нужди.

Грижата за член от семейството болен от рак

Членовете на семейството и приятелите често играят важна роля в грижата за човек с мозъчен тумор. Грижещете се могат да осигурят физическа, практическа и емоционална подкрепа на пациента, дори ако живеят далеч.

Близките могат да имат редица отговорности - ежедневно или само при необходимост. По-долу са посочени някои от отговорностите, които има грижещият се за онкоболен:

  • осигуряване на подкрепа и насърчаване;
  • предоставяне на лекарства;
  • помощ за управлението на симптомите и нежеланите реакции;
  • координиране на медицинските посещения при лекар;
  • осигуряване на пътуване до уговорена среща;
  • помощ при хранене;
  • помагане при домашните задължения;
  • справяне със застрахователни и финансови въпроси.

Научете повече в раздела Грижа и подкрепа за онкологично болен и се консултирайте с членовете на лекуващия екип.

Преди да започнете лечението, говорете с Вашия лекар за възможните нежелани реакции и задайте въпроси като:

  • Кои странични ефекти са най-вероятни?
  • Кога е вероятно да се случат?
  • Какво можем да направим, за да ги предотвратим или облекчим?

Не забравяйте да уведомите Вашия лекуващ лекар за всички промени, които се случват с Вас по време на лечението и след това. Кажете им, дори и да не мислите, че страничните ефекти са сериозни. Това обсъждане трябва да включва физически, емоционални и социални ефекти от тумора. Също така попитайте от какви грижи може да се нуждаете у дома и за извършване на ежедневни Ви задачи по време и след лечението.

 

 

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.