Рак на дебело черво

Статистика

В този раздел ще намерите информация за броя хора, които са диагностицирани с колоректален рак всяка година. Не забравяйте, че данните за продължителност на живота са базирани на различни фактори. Използвайте менюто, за да видите другите раздели.

Колоректалният рак е втори по честота в България след белодробния рак при мъжете и рака на гърдата при жените.  В САЩ се очаква през 2020 г. да има над 140 000 новооткрити случаи.

Колоректалният рак засяга предимно възрастни хора, но се наблюдава тенденция към засягане и на по-млади индивиди (вижте Рискови фактори и превенция). В САЩ се очаква това да бъде четвъртото по честота онкологично заболяване във възрастта 30-39 г.
Ракът на дебелото черво (колон) и ректума е втората по честота причина за смърт от онкологично заболяване.

Когато заболяването се установи в ранен стадий, то може да бъде излекувано. Смъртността от този вид рак през 2017 г. е била 54%, която е много по-ниска стойност спрямо цифрите през 1970 г. Това е така благодарение на подобряването на методите за скрининг, който установява промени в дебелото черво и ректума преди превръщането им в злокачествени заболявания. Повече информация за скринингь можете да намерите тук.

Петгодишната преживяемост показва какъв процент от диагностицираните живеят поне 5 години след поставянето на диагнозата. Процент означава колко хора от 100. Петгодишната преживяемост при хора с рак на дебелото черво и ректума е 64%. Важно е да се отбележи, че преживяемостта от колоректален рак е базирана на различни фактори, включително и стадия на заболяването.

Петгодишната преживяемост при хора със заболяване в неразпространен стадий е 90%. Около 39% от пациентите са диагностицирани в ранен стадий. Ако ракът се е разпространил в околните тъкани или регионални лимфни възли, петгодишната преживяемост е 71%. Ако заболяването се е разпространило в далечни органи, петгодишната преживяемост е 14%. Въпреки това, ако пациент е с единичен тумор, произлязъл от дебелото черво или ректума към белия или черния дроб, хирургичното премахване на формацията подобрява шансовете за петгодишна преживяемост.

Данните за общата преживяемост за рак на дебело черво  и ректум са също разделени. За рак на колона, петгодишната преживяемост е 63%. Ако ракът е диагностициран в ранен стадий преживяемостта е съответно 90%. Ако ракът обаче, се е разпространил в околните тъкани или лимфни възли – 71%, ако е достигнал до далечни части на тялото, петгодишната преживяемост е 14%.

За ректален карцином, общата петгодишна преживяемост е 67%. Ако ракът е диагностициран в ранен стадий преживяемостта е съответно 89%. Ако ракът обаче, се е разпространил в околните тъкани или лимфни възли – 71%, ако е достигнал до далечни части на тялото, петгодишната преживяемост е 15%.

Важно е да запомним, че статистическите данни за преживяемост са относителни. Очакваните данни са базирани на годишни доклади, анализирани на базата на броя новозаболели. Експертите определят преживяемостта на всеки  пет години.  Говорете с вашия лекар, ако имате въпроси или имате нужда от повече информация.

 

 

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.