Рак на жлъчния мехур и жлъчните пътища

Статистика

В САЩ през 2019 година са заболяли над 12 000 жители от рак на жлъчния мехур и билиярните пътища, като 4 от 10 са диагностицирани с първичен рак именно на жлъчния мехур. Очакваната смъртност е над 3900.

Последните данни от Националния раков регистър за България са за 2014-2015 г., според които честотата на това заболяване в България е под 1% спрямо други онкологични заболявания, които се характеризират с по-голяма честота.

Петгодишната преживяемост като понятие дава информация какъв процент от заболелите ще имат преживяемост от пет години след поставянето на диагнозата. Петгодишната преживяемост не надхвърля 19% в САЩ. Преживяемостта се определя от различни фактори, сред които са точната локализация на рака, както и неговото разпространение (стадия на заболяването при диагностициране и започване на лечение).

Когато ракът не се е разпространил, но е с потенциал на инвазия, това се нарича ин ситу стадий или стадий 0. Петгодишната преживяемост при пациенти в този стадий достига 80%. Първи стадий е в случаите, когато ракът е локализиран в жлъчния мехур и не се е разпространил другаде. Петгодишната преживяемост в този случай е около 50%. 1 от 5 случаи на рак на жлъчния мехур се диагностицира в стадий, когато е локализиран само в рамките на мехура. Причината за това е, че не съществува добър скринингов метод за ранно откриване и често пъти ракът нараства без да дава никакви субективни симптоми.

Ако ракът се е разпространил извън жлъчния мехур и е достигнал лимфни възли, петгодишната преживяемост възлиза на 7%-8%.  В случаите, когато заболяването е метастазирало до други части на тялото, петгодишната преживяемост е до 4%.

Важно е да не забравяме, че статистическите данни относно преживяемостта са оценяващи. Информацията идва от годишни доклади на базата на пациенти, диагностицирани със заболяването. Експертите оценяват преживяемостта на всеки пет години. Така че оценката може да не показва резултатите от по-добрата диагностика и лечение в следващите пет години.

Говорете с вашия лекар, когато имате въпроси и се нуждаете от повече информация.

 

 

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.

Национален раков регистър 2014-2015 г., България, УСБАЛО